Drobečková navigace

Úvod > O Martinicích > Poloha obce

Poloha obce

Horská obec Martinice v Krkonoších se nachází v severovýchodních Čechách v podhůří Západních Krkonoš v nadmořské výšce 482 metrů. Obec je velmi zajímavá svou malebnou a atraktivní polohou, neboť se zde stýká oblast Krkonoš a Českého ráje.

Martinice tvoří klidné a výhodné východisko do obou těchto atraktivních turistických oblastí, do biosférické rezervace a národního parku Krkonoše, stejně jako do Chráněné krajinné oblasti a Evropského geoparku Český ráj, jehož hranice prochází přímo obcí.

Martinice leží v mírně zvlněné Podkrkonošské pánvi a jejich středem prochází vysoký železniční násep bývalé Rakouské Severozápadní dráhy Velký Osek – Chlumec nad Cidlinou – Stará Paka – Trutnov. Společně s touto tratí vedou koleje místní dráhy Martinice v Krkonoších – Jilemnice – Rokytnice nad Jizerou. Martinice, ležící svým katastrem na rozvodí horní Jizery a horního Labe, jsou proto nejvýše položenou stanicí jak celé trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov, tak též horské trati Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou. Společný železniční násep těchto tratí dělí obec na dvě poloviny, Hoření a Dolení konec. Jižní polovina obce, zvaná Hoření konec, leží v údolí potoka Jílovky a na úbočích vrchu Hůra, posledního výběžku sopečné Staropacké vrchoviny, proslulé nálezy podkrkonošských drahých kamenů. Z Hořeního konce jsou jedny z nejkrásnějších výhledů na nedaleký masiv Krkonoš, kterému vévodí Studniční hora (1554) a Luční hora (1555), Vysoké Kolo (1506), Zlaté návrší (1411), Kotel (1435) s čarokrásnými Kotelními jamami a Lysá hora (1344). Uprostřed tohoto krásného panoramatu kamenitých alpinských vrcholů Krkonoš vystupuje lesnatá hora Žalý (1036) s romantickou rozhlednou na vrcholu, podle níž horalé nazývají náš podhorský kraj kolem Jilemnice a Vrchlabí jako Podžalí.

Severní  část obce, zvaná Dolení konec leží na rovinatém dně Podkrkonošské pánve v mělkém úvalu říčky Jilemky, která patří k povodí Jizery. Severní okolí obce směrem k Roztokám, Jilemnici a Horní Branné pokrývají rozsáhlé smrkové lesy, které v sobě ukrývají četná zrcadla menších rybníků. Až sem zasahují poslední mírná návrší jako nejzazší výběžky krkonošské Žalské rozsochy.

Kotel ze sadu pana J.BucharaMartinice najdeme v trojúhelníku mezi městy Vrchlabí, Jilemnice a Nová Paka. Od brány Krkonoš Vrchlabí jsou vzdáleny 8 kilometrů jihozápadním směrem, od Jilemnice 3 kilometry jihovýchodním směrem, od Nové Paky potom 12 kilometrů severně.  Do srdce Krkonoš, Špindlerova Mlýna, to je po silnici z Martinic pouhých 20 kilometrů, Rokytnice nad Jizerou je vzdálena také 20 km, Harrachov 30 km, Benecko jen 10 kilometrů. Srdce Českého ráje, Jičín, leží 25 kilometrů jihozápadně, město Trutnov, východisko do Broumovského mezihoří, 30 km východně.

Protože Martinice leží v srdci rozlehlé podkrkonošské oblasti, ohraničené na severu hřebeny Krkonoš, na severozápadě Jizerskými horami, na jihozápadě Českým rájem a na východě Broumovským mezihořím, jsou ideálním místem ke strávení klidné dovolené a výhodným východiskem k poznávání krásné krajiny Severovýchodních Čech.

Nejkratší silniční vzdálenosti z Martinic:

Martinice – Benecko (CZ): 10 km severním směrem
Martinice – Špindlerův Mlýn (CZ): 20 km severoseverovýchodním směrem
Martinice – Rokytnice nad Jizerou (CZ): 20 km severoseverozápadním směrem
Martinice – Harrachov (CZ): 30 km severoseverozápadním směrem
Martinice – Pec pod Sněžkou (CZ): 35 km severovýchodním směrem
Martinice – Jičín (CZ): 25 km jihozápadním směrem
Martinice – Trutnov (CZ): 30 km východním směrem
Martinice – Hradec Králové (CZ): 60 km jihovýchodním směrem
Martinice – Liberec (CZ): 60 km severozápadním směrem
Martinice – Praha (CZ): 115 km jihozápadním směrem
Martinice – Brno (CZ): 190 km jihovýchodním směrem
Martinice – Szklarska Poreba (PL): 40 km severním směrem
Martinice – Jelenia Góra (PL): 60 km severoseverovýchodním směrem
Martinice – Wroclaw (PL): 200 km severovýchodním směrem
Martinice – Kraków (PL): 370 km východním směrem
Martinice – Bratislava (SK): 310 km jihovýchodním směrem
Martinice – Wien (A): 300 km jihojihovýchodním směrem
Martinice – Linz (A): 310 km jihojihozápadním směrem
Martinice – Berlin (D): 310 km severozápadním směrem
Martinice – München (D): 450 km jihozápadním směrem
Martinice – Budapest (H): 490 km jihovýchodním směrem
Martinice – Ljubljana (SLO): 640 km jižním směrem
Martinice – Zagreb (HR): 630 km jižním směrem
Martinice – Amsterdam (NL): 890 km západoseverozápadním směrem
Martinice – Baltské moře (Szczecinský záliv – PL): 420 km severním směrem
Martinice – Jaderské moře (Terstský záliv – I/SLO): 720 km jižním směrem
Martinice – Jaderské moře (Zadar – HR): 880 km jihojihovýchodním směrem. 

Česky Polski

20. 4. Marcela

Zítra: Alexandra

www.enduromartinice.cz

SOKOL Martinice v Krkonoších

http://www.martinicevkrk.cz/sokolmartinice/index.php?nid=12590&lid=cs&oid=3478278

http://www.ziveobce.cz/martinice-v-krkonosich_c573418?external=10

Návštěvnost stránek

304954
Obec Martinice