Drobečková navigace

Úvod > O Martinicích > Pamětihodnosti

Pamětihodnosti a znak obce

Historie

Kříže a Boží muka

Zvonice sv. Jana Nepomuckého

Martinické rybníky

Sochy

Lidová architektura

Znak

znak obceznak obce

 

 

 

Znak obce Martinice v Krkonoších

Ve znaku obce Martinice v Krkonoších je vyobrazen kůň v běhu. Kůň je nejčastěji žlutý či zlatý, pole znaku je pak modré.

A jak obec k tomuto znaku přišla?

Ve zdůvodnění  návrhů znaku a praporu obce Martinice v Krkonoších popisuje heraldik Miroslav J. V. Pavlů ze Zlína především historii přilehlého Jilemnicka a posléze též vlastní obce Martinice v Krkonoších. Popisuje, jak přecházela obec do vlastnictví různých pánů, z nichž ovšem nejmocnější nejstarší a nejvýznamnější držitel obce byl samotný Albrecht z Valdštejna. Pan Pavlů také uvádí, že martinická obecní pečeť vznikla pravděpodobně v 18. století (a je užívána dodnes). Pečetním znamením byl již tehdy kůň v běhu s odvrácenou hlavou. Toto znamení bylo přeneseno i do nové obecní symboliky. Barevné provedení znaku a praporu (modro-zlaté) pak evokuje erbovní barvy Valdštejnů.

V publikaci „500 let obce Martinice v Krkonoších“ najdeme na straně 14 pověst, která snad vysvětluje, proč právě „kůň v běhu s odvrácenou hlavou“. Uvádí se tu doslova: První praobyvatelé obce se přistěhovali v počtu devatenácti osob do pusté krajiny a usadili se nejvíce v dolení části na severovýchodní straně poblíž rybníka. Stavěli si obydlí ze dřeva a kamenných placek, které přikrývali rákosem. Mezi těmito obyvateli prý nejvíce vynikal jakýsi Martinicz. Byl veliké, silné postavy a odhodlaný hrdina. Pro vrchnost vykonával oddané služby jako rychlý a odvážný jezdec na koni, a to hlavně když hrozilo válečné, nepřátelské tažení na hrad pánů z Valdštejna. Martinicz byl u vrchnosti velmi oblíben a také proto byl ustanoven jako náčelník obyvatel pobývajících ve zdejší pustině, které se pak všeobecně říkalo "Martinczova samota". Později dostala tedy "Wes Martinicze" do znaku obce koně v běhu. No uznejte sami, nejedná se o roztomilou pověst?

 

Česky Polski

20. 4. Marcela

Zítra: Alexandra

www.enduromartinice.cz

SOKOL Martinice v Krkonoších

http://www.martinicevkrk.cz/sokolmartinice/index.php?nid=12590&lid=cs&oid=3478278

http://www.ziveobce.cz/martinice-v-krkonosich_c573418?external=10

Návštěvnost stránek

304954
Obec Martinice