Drobečková navigace

Úvod > Události, akce > Události a akce 2005 > Zajímavosti > Čápi na Hůře

Čápi na Hůře

20.8.2005
V sobotu odpoledne se v Martinicích objevilo hejno čápů bílých. Tento symbolický pták nezavítal do obce poprvé, ale v takovém počtu ho určitě nikdo nečekal. Očití svědkové viděli čápy sedat na západním svahu kopce Hůra (566 mnm) do čerstvě posekaného pruhu louky hospodáře Horáčka. Bylo napočítáno 45 červenozobých krasavců.
O důvodu jejich zastávky lze jen spekulovat. Snad za to může fakt, že silné ročníky z let sedmdesátých se rozhodly množit a čáp jednotlivec by svoji úlohu nezvládl, nebo to byla mimořádná zastávka na cestě do teplých krajin, kdy jim naše louky poskytly obzvláště chutné myši nebo suchozemské žáby na posilněnou.
Více fotografií najdete v galerii.

Čápi na západním svahu kopce Hůra. V pozadí vodojem.

O Čápovi bílém

čápovití, Ciconiidae - čeleď ptáků z řádu brodivých. Jsou velcí, s dlouhým zobákem a dlouhýma nohama. Žijí u vod, kde na mělčinách nebo při březích loví potravu, hl. menší obratlovce (obojživelníky, drobné savce, ryby, větší hmyz). Hnízdí na stromech, často v koloniích. Je známo 17 druhů. Tři druhy jsou ohrožené vyhubením. V ČR hnízdí 2 druhy: čáp bílý, Ciconia ciconia, a řidčeji čáp černý, Ciconia nigra . Oba druhy jsou chráněné. Přilétají zač. dubna, odlétají v srpnu. Zimují v trop. a již. Africe.

Obec Martinice