Drobečková navigace

Úvod > O Martinicích > Příroda Martinic a okolí > Vodopis

Vodopis

Území obce Martinice v Krkonoších leží na rozhraní povodí českých řek Jizery a Labe. Převážnou část obce odvodňuje líně tekoucí říčka Jilemka, patřící k povodí horní Jizery. Jilemka, pramení v polích u Zálesní Lhoty, protéká jižní částí lesního komplexu Bransko a Dolením koncem obce Martinice. Zde přijímá zleva potok Jílovku, která odvodňuje Hoření konec obce a Pantátův potok. Podél lesního komplexu Maňasovsko směřuje Jilemka dále k městu Jilemnice a svému ústí do krkonošské řeky Jizerky v Hrabačově. V jihozápadním cípu obce pramení říčka Oleška, která teče do Staré Paky a v Semilech ústí do Jizery. Nejzazší jihovýchodní cíp martinického katastru již patří k povodí Lhotského potoka a spolu s ním k povodí horního Labe.

Vodní toky Podkrkonoší patří ke středoevropskému říčnímu typu, který charakterizuje jarní průtokové maximum, způsobené táním sněhu v horách a letní průtokové minimum v době nejvyššího výparu vody.

V okolí obce leží v plochém terénu lesů Branska v povodí Jilemky soustava rybníků. Martinické rybníky, ač rozlohou nevelké, patří ke starým českým rybničním soustavám a svým stářím překonávají i proslulé jihočeské rybníky. Patří mezi ně rybníky Javorek, Buben, Slané bahno, Havlíček, Zákřežník a Mlejnsko. V minulosti stávalo u Martinic několik větších rybníků, dnes již zrušených, například Velký nebo Vrchanov, zrušeny a více neobnoveny byly také menší rybníky Blaník a Na Kobyle.

 

 

 

 

Obec Martinice