Základ této kolekce tvoří odkaz velkopodnikatele Heinricha von Liebiega (1839–1904), velkorysého mecenáše, sběratele a člena čestného kuratoria Severočeského průmyslového muzea. Tato ojedinělá soukromá sbírka byla v průběhu let rozšířena o akvizice města Liberec (z prostředků Liebiegova fondu), libereckého muzea a od roku 1953 Oblastní galerie v Liberci. Součástí odkazu Heinricha Liebiega bylo také třicet dva oleje a pět akvarelů francouzské krajinomalby 19. století. Stálá expozice představuje díla příslušníků tzv. barbizonské školy a kolekci deseti obrazů Eugèna Boudina.
VíceProhlídka hradu, nejstaršího hradního muzea s galerií Gallasů a Clam-Gallasů, sbírky zbraní a části věnované Albrechtu z Valdštejna. Dále prohlídka, mimo jiné, obsahuje Vrchnostenskou kancelář, uniformy sloužících nebo koňské postroje. Z hradu se přejde do zámku a projde se podkrovím s hostinskými pokoji, sestoupí se do dámských pokojů a dále do pánské části a reprezentačních salonů. Prohlídka je ukončena v zámecké kuchyni.
VícePrvní okruh je delší a prohlídka trvá asi 70 minut. Návštěvníci se na prvním okruhu seznámí nejen s historií zámku, ale i s historií o vývoji nábytku a drobných uměleckých předmětů od gotiky až po tzv. historizující slohy. Prohlídková trasa respektuje architektonické prvky a řešení místností, a tak si návštěvník může prohlédnout téměř originálně dochovanou zámeckou kapli Seslání Ducha svatého, Černou kuchyň s otevřeným ohništěm ze 17. století, vrchnostenskou kancelář s trezorem a mechanickým bezpečnostním zařízením z 19. století, Bajkový sál s renesančním kazetovým stropem z roku 1610, anebo Zdislavinu světničku, která vznikla v 17. století při barokní přestavbě zámku. Druhý okruh je kratší, ale i tak prohlídka trvá asi 50 minut. První třetina prohlídkové trasy je totožná s prvním okruhem a je zakončena Černou kuchyní. Návštěvník tak nemá možnost podívat se do dalších místností zámku jakou jsou zbrojnice, Liebiegovské pokoje a Zdislavina světnička. Přesto uvidí podstatnou část lemberských interiérů dokladujících historický vývoj od gotiky po klasicismus a samozdřejmě se seznámí i se stavební a rodovou historií zámku.
VíceV této expozici je umístěno více než tisíc zbraní, z nichž nejstarší je možné datovat do poloviny 12. století a nejmladší pocházejí z 1. světové války. Jsou tu zastoupeny zbraně chladné i palné, zbraně vojenské i lovecké.
VíceOsvětluje významné mezníky v dějinách Liberecka od 12.století do roku 1918. K jejich bližšímu poznání přispívají informativní texty, archivní listiny, plány, mapy, modely, grafické listy, obrazy a uměleckořemeslné exponáty z příslušných historických období. Souhrn expozičních prvků ilustruje postupnou proměnu libereckého regionu v moderní průmyslovou oblast. Samostatná výstavní sekce je věnována stavebnímu a správnímu vývoji města Liberce.
VíceZahrnuje v chronologickém přehledu vývoj evropského užitého umění od starověku do současnosti. Nevšedně bohatý soubor uměleckých předmětů ze sbírkových fondů skla, keramiky, porcelánu, textilu, tapiserií, nábytku, dřevořezeb, hodin, starých tisků, šperků, ušlechtilých i obecných kovů a dalších oborů nabízí vedle estetického zážitku rovněž zprostředkovanou informaci o proměnách výtvarných slohů v průběhu staletí.
VíceMartinice v Krkonoších 131
512 32 Martinice v Krkonoších
Pondělí 8:00 - 11:00, 13:00 - 16:30
Středa 8:00 - 11:00, 13:00 - 16:30