První přírůstky pro tuto nejrozsáhlejší sbírku se podařilo získat v roce 1927 zakoupením pozůstalosti bratrů Ferdinanda a Alexandra Blochových, která kromě jiného obsahovala i několik cenných prací Willi Nowaka, Georga Karsa a Alfreda Justitze. Po delší proluce se další akviziční činností zabýval až Jaro Beran, správce sbírek, a po roce 1946 její první ředitel. Byly to obrazy impresionistů (Antonína Slavíčka, Václava Radimského, Josefa Ullmana) a obrazy generace devadesátých let, které vytvořily základ pro budoucí sbírku. Nástupkyně Jaro Berana PhDr. Hana Seifertová v průběhu svého působení shromáždila více než 250 obrazů z období od devadesátých let 19. století do konce šedesátých let 20. století. Mezi nejvzácnější akvizice patřily obrazy členů skupiny Sursum, soubor kubistických děl včetně Polibku smrti Bohumila Kubišty, obrazy Josefa Šímy a Aloise Wachsmanna. Sbírku dále doplňovala od roku 1970 Mgr. Naďa Řeháková, kurátorka sbírek a autorka katalogu sbírky z roku 1974.
VíceUnikátním exponátem je nález základů chlebové pece, jejíž replika je umístěna na nádvoří muzea. Součástí muzea je také nově zrekonstruovaná kaple s původní Pietou.
VíceNová interaktivní expozice, jejémž hlavním smyslem je přiblížit malým a velkým svět výtvarného umění. „Chtěli jsme ukázat jakou roli hraje ve výtvarném umění třeba světlo, nebo co se stane s plastikou, když je vyrobená z různých materiálů,“ řekla nám k expozici Adéla Pomothy, která se podílela na přípravě koncepce expozice. Interaktivní expozice návštěvníkům umožní lépe pochopit umělecké dílo a jak jeho vnímání ovlivňuje prostředí, světlo, barva nebo materiál.
VíceVýstava je svým obsahem zaměřena na architektonickou přeměnu empírové vojenské pevnosti v moderní metropoli východních Čech. Architektonický vývoj je doplněn o další oblasti, kterými byl Hradec Králové proslulý a jedinečný. Stěžejními exponáty jsou dva unikátní modely – první, vytvořený fotografem a muzejním kustodem Františkem Žaloudkem, zachycující podobu pevnostního Hradce Králové v roce 1865, a druhý, zhotovený studenty a pedagogy fakulty architektury ČVUT v Praze, který zaznamenal vzhled města v roce 2000. Tak výrazné architektonické změny, kterými prošel Hradec Králové, prodělalo jen málo českých měst.
VícePrusko-rakouská bitva patří k největším bitvám 19. století. Na zdejším bojišti zůstalo téměř 8 000 mrtvých a více než 23 000 raněných vojáků. Areál historického bojiště je významný i výjimečnou koncentrací více než 460 pomníků, pohřebišť i symbolických památníků.
VíceGalerie Rondo vás od roku 1993 seznamuje s díly současných českých výtvarníků – obrazy, grafika, sochy, sklo, keramika, fotografie – především z východočeského, severočeského, středočeského kraje a Prahy. V přízemí naší kamenné galerie je pro vás připravena široká nabídka uměleckých děl.
VíceStálá expozice je sestavena ze soch, obrazů a grafických listů, které umělec daroval Královéhradeckému kraji.
VíceMartinice v Krkonoších 131
512 32 Martinice v Krkonoších
Pondělí 8:00 - 11:00, 13:00 - 16:30
Středa 8:00 - 11:00, 13:00 - 16:30